کالیمبا چیست ؟

توسط دسته‌بندی نشدهدر 9 جولای 2021

کالیمبا چیست ؟
سازی کوچک و سحرآمیز که این روزها بسیاری از مردم در سراسر دنیا شیفته آن شدند.خواستگاه این ساز دلنشین که قدمتی چند هزار ساله دارد، آفریقا می‌باشد که در سرتاسر این قاره ی کهن انواع مختلفی دارد و با اسم های مختلفی از جمله امبیرا، کالیمبا،پیانو شستی شناخته می‌شود. البته ناگفته نماند که با تلاش آقای هیوتریسی موسیقی دان انگلیسی، این ساز به شکل امروزی درآمده و تیغه های فلزی جایگزین نی بامبو برای تولید صدای لطیف تر شده است.
این ساز عمدتاً به ۲ دسته:حفره دار و بدون حفره تقسیم می‌شود و مهم‌ترین تفاوت این دو نوع با یکدیگر این است که، کالیمبای حفره دار باتوجه به دارا بودن جعبه رزونانس، حجم صدای بیشتری نسبت به مدل بدون حفره دارد و البته تکنیک ویبراتو را فقط در این مدل میتوان با استفاده از حفره ی میانی جلو و حفره های پشت ساز اجرا کرد، در آن سو مدل بدون حفره صدای گرم تر و دلنشین تری را به گوش می رساند.
نکته بسیار مهم در ارتباط با سازهای حفره دار این است که طرح و شکل حفره، اعم از گرد،گوزن،قلب و غیره هیچ تفاوتی با هم ندارند و صرفاً جهت ایجاد تنوع برای سلایق مختلف تولید می‌شود.
مهمترین نکته ای که باید برای خرید این جعبه جادویی در نظر گرفت،این است که صدای تمامی تیغه ها به خصوص تیغه های بالایی به وضوح و بدون فشار زیاد دست، شنیده شود و البته از چوب طبیعی تولید گردد و در نهایت بهترین پیشنهاد کالیمبا ایران برای شما کالیمبای ۱۷ تیغه می باشد چرا که تیغه های کمتر یا بیشتر، از فرم استاندارد امروزی آن خارج هستند و نواختن با آنها دشوار می‌باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *